4 Kasım 2012 Pazar

Moonlighting (OST)


80'ler nostaljisinin TV ayağında Moonlighting ya da bizde yayınlanan adıyla Mavi Ay'ın yeri birçok insanın gönlünde ayrıdır. 5 sezon, 66 bölüm boyunca 80'lere çok fazla kaçan zeki bir mizah anlayışıyla dizi kavramına getirdiği renklilik üzerine saatlerce geniş geniş konuşulabilir. Son sezonlara doğru (ki çoğu dizinin son sezonlarında olduğu gibi) cazibesini kaybetmeye başlayan Moonlighting, herşeye rağmen dizi tarihinin en sevimli örnekleri arasındaki yeri her zaman hazırdır. Onun nostaljisini yapmak ise bambaşka birşey. En baştan 80'lere gireceksiniz ki, sadece işin bu kısmı bile zamanında ona TRT'de denk gelmiş kitleyi alıp gerisin geri götürecektir. Alev Sezer ve Tülay Bursa'nın mükemmel dublajlarıyla Cuma akşamlarımıza ses, soluk, samimi tebessümler, sessiz kahkahalar ve David ile Maddie'nin hep bir sonraki haftaya kalan saf ve temiz romantik komedi çekiciliğinin heyecanı gelirdi. Uzun süre Cuma akşamları ekrana geldiği aklımda kalmış. Zira ertesi gün okul olmaması fikriyle bilinçaltımı bayram yerine çevirmesinden ötürü bu detayı hiç unutmam.

Diziyi izlerken denk geldiğimiz şarkılar genellikle 60'lar Amerikan soul ve pop cazından seçilmiş sıkı örneklerdi. Moonlighting'e ait 1987 çıkışlı bir müzik albümü olduğunu ise çok sonraları, tahminen 90'ların sonlarında öğrenmiştim. O yıllarda veya öncesinde bir kaseti çıkmış olaydı, muhtemelen hiç hesapsız yumulurdum. (Bruce Willis'in yine 87 tarihli The Return Of Bruno kasetine yumulduğum gibi!) Ama böyle bir albüme ulaşma şansını ancak yıllar sonra internet sayesinde elde edebildim. Peki öyle yıllar yılı peşinden koşulacak, yakalanınca da yamulunup yumulacak bir albüm mü? Kısmen! Lakin birtakım nostaljik yapı taşları gereği arşivlik değeri var. İstenilse zamanında çok daha kapsamlı bir double albüm ya da Volume I, II, III şeklinde alıp yürüyecek kapasitede zengin bir şarkı dağarcığına sahip Moonlighting'in 5 sezonluk serüveni esnasında misafir ettiği isimler ve şarkıların önemli bir kısmını oluşturanlar şu şekilde sıralanıyor mesela:

Patsy Cline - Crazy
Patsy Cline - Leavin' on Your Mind
Buddy Johnson - Since I Fell for You
Allyce Beasley - Chain Gang
Allyce Beasley - I'm Gonna Wash That Man Right Outa My Hair
Allyce Beasley - Oh, What A Beautiful Mornin
Allyce Beasley - Oklahoma
The O'Jays - For the Love of Money
Gene Kelly - Singin' in the Rain
The Crystals - Santa Claus Is Coming To Town
Stevie Wonder - I Was Made to Love Her
The Supremes - Come See About Me
The Supremes - Baby Love
The Temptations - Papa Was a Rollin' Stone
The Temptations - Psychedelic Shack
The Rolling Stones - Sympathy For The Devil
Pet Shop Boys - West End Girls
Mitch Ryder & The Detroit Wheels - Devil with a Blue Dress On
Ritchie Valens - La Bamba
David Lee Roth - Yankee Rose
Foreigner - Waiting for a Girl like You
The Marvelettes - Please, Mr. Postman
Billy Joel - Big Man On Mulberry Street
The Ronettes - White Christmas
The Ronettes - Sleigh Ride
The Ronettes - Be My Baby
Mike Oldfield - Tubular Bells
Janet Jackson - Nasty
Dion DiMucci - Runaround Sue
Frank Sinatra - All the Way
Martha & The Vandellas - Nowhere To Run
Martha & The Vandellas - Heat Wave
Ray Charles - Hit the Road Jack
Ray Charles - It's All Right
Rod Stewart - Da Ya Think I'm Sexy?
Barry Mann and The Halos - Who Put the Bomp
The Shangri-Las - Leader of the Pack
Spencer Davis Group - I'm a Man
Curtis Armstrong - Sexual Healing
Manfred Mann - Do Wah Diddy Diddy
Pat Boone - Tutti Frutti
Roy Orbison - Oh, Pretty Woman
Curtis Armstrong - The Lady Is a Tramp
Sam The Sham and The Pharaohs - Wooly Bully
The Miracles - Mickey's Monkey
The Miracles - Shop Around
The Miracles - I Second That Emotion
Louis Armstrong - What a Wonderful World
Ennio Morricone - The Good, the Bad and the Ugly
Lee Dorsey - Working in the Coal Mine
The Trashmen - Surfin' Bird
The Johnny Mann Singers - Up, Up and Away
Henry Mancini - The Pink Panther Theme
Charles Rocket - Chapel of Love
Lalo Schifrin - Theme from Mission: Impossible
Roxy Music - Avalon
War - Cisco Kid


Bu dehşet toplamayı (hatta arada atlamış olabileceğim bazılarını) bir veya birkaç albüm olarak çıkarmanın külfetli olacağını düşündüklerinden midir nedir, sadece 10 şarkılık daha mütevazi bir derleme uygun görülmüş. Saygı duymakla beraber, resmi 10 şarkının bulunduğu dosyanın içine yukarıdaki kallavi listeyi de dahil ederek kendi "Unofficial Expanded Moonlighting Soundtrack"imi soğuk kış günleri için konservelemiştim. Gerçi Al Jarreau'nun dizinin unutulmaz kısa jeneriğiyle hatırlanacak Moonlighting şarkısıyla açılan albüm, bu 10 şarkısıyla bile dizi hayranları üzerinde etki sahibi olacaktır. Kimileri Chubby Checker'ın Limbo Rock'ıyla David'in ofisteki limbo partilerine geri dönecektir veya Percy Sledge'in eşsiz When A Man Loves A Woman'ı ile dizinin duygusal anlarını tekrar yaşayacaktır. Belki benim gibi, albümde iki pop caz standardını başarıyla seslendiren Cybill Shepherd'ın bu alanda 7-8 albümü bulunduğunu öğrenip şaşıracaktır. Ya da Bruce Willis'in bir The Young Rascals klasiği olan şahane Good Lovin' coverıyla yaratılan konser atmosferinde coşacak, gece gece niye uzun zamandır böyle bir konser ortamında terlemediğinin muhasebesini yapacaktır.

Moonlighting albümü, içerdiği leziz şarkıların ötesinde nostaljisi kuvvetli bir hava taşıyor. Dinlerken dizinin akılda kalan bölümlerine ışınlanabileceğimiz gibi, 80'ler sonundan beslenen masumiyetlerini, dev gökdelenlerin gece geç saatlere fon olmuş yorgun ama huzurlu görüntülerini, David'in komik, yılışık, kırılgan sevimliliği ile Maddie'nin soğuk, dürüst, kendini ele vermeyen tutkulu dişiliğini ne kadar özlediğinizi fark edebilirsiniz. Hani şu albümü genişletip dinlemek de iyi birşey de, esasen dizinin tüm bölümlerini stoklayıp, perdeleri çekip, abur cubur yığınağıyla birlikte 2-3 gün hiç dışarı çıkmadan izlemek gibi bir eylemi fantezilemek bile heyecan verici. Hayal etmesi ayrı güzel bu eylemi gerçekleştirmek, o yılların Mavi Ay ile büyümüş kitlesinin David Addison ve Maddie Hayes'e olan borcunu ödemesi ile hemen hemen aynı anlamı taşıyor sanki.

1. Al Jarreau - Moonlighting (Theme)
2. Chubby Checker - Limbo Rock
3. The Isley Brothers - This Old Heart of Mine (Is Weak for You)
4. Cybill Shepherd - Blue Moon
5. Cybill Shepherd - I Told Ya I Love Ya, Now Get Out!
6. Bruce Willis - Good Lovin'
7. Bob James & David Sanborn - Since I Fell for You (feat. Al Jarreau)
8. Percy Sledge - When a Man Loves a Woman
9. Linda Ronstadt & Nelson Riddle - Someone to Watch Over Me
10. Billie Holiday - Stormy Weather

1 yorum:

  1. MAVİ AY BÖLÜMLERİ TÜRKÇE DUBLAJ

    http://nostaljikdiziler.blogspot.com.tr

    YanıtlaSil